Bývanie na Kľúč

Bývanie na kľúč

Šetríme Váš čas a prinášame profesionálny prístup

Každý deň dostávame pri práci s klientami rovnaké otázky. Prečo predávať prostredníctvom realitnej kancelárie, prečo je to pre mňa bezpečnejšie, čo pre mňa vie realitná kancelária spraviť, koľko času mi to ušetrí a hlavne čo ma to všetko bude stáť…? Pre mňa ako bývalého nespokojného klienta realitnej kancelárie bola hlavne úspora času najdôležitejšia. Čas = peniaze.

Ak sa rozhodnete NIE predávať, ale predať Vašu nehnuteľnosť prostredníctvom realitnej kancelárie (RK), veľmi veľa vecí Vám ako klientovi odpadá, tým pádom je to pre Vás nielen časová, ale aj finančná úspora. To, že si RK za predaj Vašej nehnuteľnosti berie províziu, je to, že preberá zodpovednosť za celý obchodný prípad a zároveň máte v provízii započítané všetky výdavky, ktoré by ste tak, či tak museli zaplatiť Vy (marketing, notár, kataster a ďalšie). RK si províziu zoberie až vtedy, keď Vašu nehnuteľnosť predá, neplatíte nič vopred. Preto nenesiete žiadne riziko.

Už dlhšiu dobu sa pohrávam s myšlienkou odlíšiť sa a zároveň dať ľuďom návod a časovú os, ako bude prebiehať ich predaj / kúpa ich nehnuteľnosti. Ak si s klientom sadneme a dohodneme jednotlivé kroky, klient vie presne, čo ho v danej chvíli čaká, aké dokumenty potrebuje a vie sa zhruba zorientovať, kde sa nachádzame na časovej osi predaja / kúpy jeho nehnuteľnosti.

- Priebeh predaja nehnuteľnosti -

1. Prečo nehnuteľnsoť predávam ?

Od tohoto sa odvíja celkový scenár Vášho predaja, ako ponáhľam, resp. neponáhľam, cenotvorba a iné veci

2. Kontrola právneho stavu nehnuteľnosti

a) sedia mi všetky náležitosti podľa listu vlastníctva (LV) s údajmi na občianskom preukaze (OP)...? Ak som jediný vlastník, je to jednoduchšie, ak sme viacerí, treba skontrolovať každého
b) sú zapísané všetky stavby na LV a katastrálnej mape (KM)...? Čo robiť ak, nie...?
c) ako naložiť s prípadnými ťarchami zapísaným na LV...?
d) mám hypotéku, čo s ňou...?

3. Cenotvorba a trhová mapa nehnuteľnosti

Nastaviť cenu nehnuteľnosti – trhová mapa – štandardne na základe porovnania iných predávaných nehnuteľností v danej lokalite. Jedna vec je za akú cenu je nehnuteľnosť predávaná a za akú cenu sa v skutočnosti predá. Lepšie je robiť cenovú mapu na základe realizovaného predaja v danej lokalite. Kde sa tieto čísla viem dozvedieť...?

4. Marketing a propagácia vašej nehnuteľnosti

a) Kvalitné a výstižné fotky a video
b) Popis nehnuteľnosti
c) Ak by som nehnuteľnosť kupoval, ako by mala vyzerať prezentácia nehnuteľnosti...? Ako si predstavujem inzerát, ktorý by ma zaujal...?
d) Inzercia na portáloch
e) Označenie nehnuteľnosti
f) Príprava na obhliadky
g) Koľko ma to všetko bude stáť...?

5. Obhliadky nehnuteľnosti s potenciálnymi zákazníkmi

a) Koho si vlastne púšťam do domu...?
b) Ako si viem preveriť klienta...?
c) Na čo všetko upozorniť klienta pri obhliadke...?
d) Ak klient ponúkne menej, ako dostať tú cenu, ktorú chcem...?
e) Čo všetko je započítané v kúpnej cene...?

6. Mám záujemcu. Ako ďalej postupovať?

a) Stanoviť cenu, za ktorú predávajúci ochotne predá a kupujúci rád kúpi
b) Vypracovať návrh kúpnej zmluvy zo všetkými potrebnými náležitosťami
c) Nastaviť financovanie – hotovosť, úver, znalecký posudok, vinkulácia, notárska úschova, kombinácia
d) Časová os – čo potrebujem v akom čase...?
e) Aké listiny potrebujem pre podanie návrhu do katastra...?
f) Kto znáša poplatky spojené s prepisom nehnuteľnosti...?
g) Potrebujem právnika...? Koľko ma to bude stáť...?

7. Predal som nehnuteľnosť. Ako ďalej?

a) Odovzdanie nehnuteľnosti
b) Prepis médií
c) Aké má ďalšie povinnosti ako predávajúci...?
d) Kedy a v akom prípade podávam daňové priznanie...?
e) Týka sa ma daňová povinnosť z predaja nehnuteľnosti...?

8. Som nový vlastník. Čo ma teraz čaká?

a) Prihlásenie sa na odber médií
b) Daňové priznanie z nehnuteľnosti
c) Zmena trvalého bydliska
d) Čo ďalšie budem potrebovať...?

Ako dlho to bude celé trvať a koľko peňazí ma to okrem času bude stáť...?

Ak sa rozhodnete pre služby RK, tak to čo je pre Vás najdôležitejšie, je dobre si RK vybrať. Nie vždy to najlacnejšie, je to najlepšie, ale aj v tomto prípade ide o racio, ktoré by malo byť v normálnej miere. Zároveň ak má marketing Vašej nehnuteľnosti, obhliadky, servis a všetko ďalšie okolo mať úroveň, nebude to bezplatne. Výber je vždy na každom jednom klientovi. Ide tu o sympatie, referencie, prezentáciu RK, odporúčanie spokojným klientom a ďalšie parametre, ktoré sú dnes voľne dostupné. Ale hlavne, mali by ste mať z toho celého nielen dobrý pocit, ale aj príjemný zážitok.

Na všetky body, ktoré som hore rozpísal, by Vám mal dobrý realiťák vedieť dať odpoveď, resp. vždy byť pre Vás majákom a partnerom, pretože nepredávate / nekupujete nehnuteľnosť každý deň. Preto sa treba dobre rozhodnúť! A najlepšie vložiť dôveru do rúk jednej RK a jednému maklérovi, a tým Vám odpadne starosť v komunikácii, komunikujete len s jedným človekom. Možno sa pýtate, čo ak ako kupujúci hľadám nehnuteľnosť, vložil som sa do rúk makléra, ktorý pre mňa hľadá, ale ponuka, ktorá ma zaujala, je v ponuke inej RK, ako postupovať…? Práve preto je výhoda mať realiťáka, ktorý za mňa spraví prieskum trhu, nájde potenciálne nehnuteľnosti a dohodne pre mňa najlepšie podmienky na kúpu. V realitách platí zásada. Ak zastupujem ako maklér klienta exkluzívne, mal by som sa vedieť dohodnúť aj s iným maklérom, veď hájim záujmy predávajúceho klienta. A ten maklér má pre predávajúcich potenciálneho záujemcu.

Verím, že tieto riadky boli pre Vás nápomocné a zároveň sa teším sa stretneme pri predaji alebo kúpe Vašej nehnuteľnosti.

Každý klient je pre nás V.I.P.!

Martin Haring – maklér a majiteľ RK All 4 Life.