Augustový objem hypoték bol zatiaľ najnižší v roku

August patrí na hypotekárnom trhu každoročne medzi slabšie mesiace. Dlhoročný trend sa potvrdil aj teraz. Objem hypoték, ktoré banky žiadateľom vo 8. mesiaci poskytli, bol totiž od januára tohto roka najnižší.

Banky poskytli klientom 727 mil. €

Kým v 1. tohtoročnom štvrťroku sa mesačný objem hypoték pohyboval nad úrovňou 1 mld. €, v jednotlivých mesiacoch 2. a 3. štvrťroka dosiahol podstatne menej. V auguste to bolo už iba 727 mil. €, čo nie je najnižší výsledok iba v tomto roku. Objem hypoték vo 8. mesiaci zaostal aj za viacerými vlaňajšími obdobiami. Menej peňazí totiž banky klientom požičali naposledy v júni 2019.

Zdroj: www.pixabay.com 

Objem hypoték poklesol až o 14 %

Napriek tomu, že nižší augustový výsledok nie je vzhľadom na prebiehajúce letné prázdniny alarmujúci, v mesačnom aj v medziročnom porovnaní dosiahol až dvojciferný prepad. Oproti júlu tohto roka, kedy banky poskytli hypotéky za viac ako 800 mil. €, ide o pokles na úrovni 14 %. Takmer identický výsledok so 14 % poklesom bol zaznamenaný aj v medziročnom porovnaní.

Zdroj: www.pixabay.com 

Prognózy na ďalšie mesiace sú o niečo optimistickejšie. Objem hypoték by mal zaznamenať nárast už v septembrových štatistikách. V priebehu 9. mesiaca totiž banky začali uvoľňovať obmedzenia, ku ktorým pristúpili po vypuknutí pandémie. Lepšej dostupnosti hypoték praje aj ďalšie znižovanie úrokových sadzieb, po ktorom postupne siaha čoraz viacej bánk.

Prevzaté z Topreality.sk
Text: Róbert Bosák
Zdroj: www.nbs.sk
Zdroj foto: www.pixabay.com

Mohlo by sa Vám páčiť