Hypotekárny trh má za sebou posledné sprísňovanie.

Hypotekárny trh má za sebou posledné sprísňovanie.

Sprísňovanie podmienok na slovenskom hypotekárnom trhu je oficiálne zavŕšené, aspoň na nejaký čas určite. 1. júla totiž došlo k poslednému zníženiu limitov smerodajných pre poskytovanie hypoték s vyššími hodnotami LTV a DTI.

Podmienky na trhu s hypotékami sa začali sprísňovať ešte pred rokom. NBS však v spolupráci s hypotekárnymi bankami naplánovala tento proces na viacero postupných etáp. Práve 1. júla 2019 nastala posledná z nich, ktorá uzatvára harmonogram termínov vedúcich k obmedzeniu hypoúverov s vyšším LTV a DTI.

Hypoúverov s LTV nad 80 % bude už len pätina

100 % hypotéky sú minulosťou už dlhšie, 90 % to majú zrátané od minulého roka. Od 1. júla sú menej dostupné aj tie s pomerom LTV od 80 do 90 %. V rámci ich obmedzenia sa k nim po novom dostane už len 20 % žiadateľov.

Podiel 80-90 % hypoték zo všetkých schválených hypoték:

ObdobiePodiel schválených hypoték
od 1.7.201835 %
od 1.10.201830 %
od 1.1.201925 %
od 1.7.201920 %

Menej aj hypoték pre žiadateľov s DTI nad 8

V rámci sprísňovania podmienok sa od 1. júla obmedzuje aj počet hypoúverov schválených klientom, ktorých DTI, teda pomer všetkých dlhov klienta k jeho ročnému príjmu, presahuje daný koeficient 8. Po novom môže ich podiel tvoriť už len 5 %. V prípade žiadateľov do 35 rokov, ktorí žiadajú o hypotéku pre mladých, sa však stále berie do úvahy 5 % výnimka. 5 % týchto žiadateľov tak môže disponovať dlhmi vo výške 9-násobku svojich ročných príjmov.

Séria obmedzení zo strany NBS končí. Podľa doterajších štatistík zatiaľ nenapĺňa očakávania ich autorov. Zadlženosť slovenských domácností je ďalej rekordná a objem hypoték dosahuje nadpriemerné čísla. To môže časom viesť k návrhu ďalších opatrení, ktoré by dlhodobý trend zadlžovania pribrzdili.

Prevzaté: topreality.sk
text: Róbert Bosák
obr. Pixabay.com