Predám si nehnuteľnosť sám!?

Určite ste si viackrát položili otázku: predám svoju  nehnuteľnosť sám alebo cez realitnú kanceláriu ? Množstvo ľudí prihliada na financie. ,,Prečo by som sa mal deliť, keď môžem mať všetko pre seba?  Keď to zvládnu realitní  makléri, nemôže to byť nič ťažké!

Je to na zamyslenie, či som ochotný prihliadať len na  províziu,  alebo chcem  kvalitne a vo viacerých prípadoch aj rýchlo predať svoju  nehnuteľnosť.

Ako by to teda mohlo vyzerať?

Predám si to sám !

S manželkou čakáme tretie dieťa. Žijeme v malej obci neďaleko od mesta. Zdedili sme rodinný dom po mojom svojom otcovi, ktorý sme si zrekonštruovali,  ale už nám je primalý. Preto sme sa s manželkou  rozhodli dom predať. Popýtal som sa známych ako to chodí s predajom, no skúsenosti nemali takmer žiadne. Rozhodoval som sa, či dom predám na vlastnú päsť, alebo navštívim realitnú kanceláriu. Nakoniec som dospel k záveru, prečo by som sa mal s niekým deliť, keď to vôbec nemusí byť zložité.

Vzal som fotoaparát a začal fotiť. Nafotil som všetky izby spolu s pivnicou. Nahodil som to fotografie na realitný bazár. K  príspevku som pridal krátky a stručný popis, ako je napríklad rozloha pozemku, zastavaná plocha a podobne. K  inzerátu som pridal svoje telefónne číslo a poznámku a taktiež, že nechcem byť kontaktovaný realitnými kanceláriami. Cenu som odhadol približne podľa cien okolitých nehnuteľností predávaných za posledných pár rokov.

Po troch týždňoch sa ozval prvý záujemca. Po obhliadke domu mi vytkol,  že cena je príliš vysoká. O ďalšie dva týždne prišiel druhý záujemca a bolo na ňom vidno vážny záujem. Nakoniec bol problém taktiež s cenou. Bol som nútený znížiť predajnú cenu. Po roku a viacerých obhliadkach prišiel kupca. No keďže som nemal s predajom domu žiadne skúsenosti,  hľadal som si na internete, aký je postup. Zobral som si v práci voľno, aby som všetko zariadil. Behanie po úradoch a vybavovanie rôznych právnych záležitostí nebolo mojou šálkou kávy.

Pán si chcel zobrať  hypotekárny úver, preto potreboval viacero podkladov. Po dvojtýždňovom procese sa zistilo, že množstvo vecí na našom dome nie  v poriadku. V liste vlastníctva neboli zaznamenané potrebné údaje. Nehnuteľnosť nebola správne zakreslená a iné komplikácie

Veľmi často vyzerá predaj nehnuteľnosti na vlastnú päsť práve takto.

Realitný maklér

Pred samotnou obhliadkou si preskúma danú oblasť,  v ktorej sa nehnuteľnosť nachádza. Vytvorí cenový priemer okolia a predbežnú hodnotu, dôležitú pred samotným predajom.  Na prvej obhliatke zväčša strávi viac času a skontroluje detaily, ktoré môžu znamenať vyššiu, či nižšiu predajnú cenu.

S predávajúcim prediskutuje podklady k nehnuteľnosti a skontroluje jej správne zakreslenie a katastrálny stav. S klientom prekonzultuje pravidlá a hlavne systém, ktorým sa daná kancelária uberá. Následne po vzájomnej dohode vypracuje zmluvu pre klienta a vysvetlí nasledujúce kroky.

Kancelária obstará štáb, fotenie a natáčanie propagačného videa, ktoré sú po schválení predajcom zobrazované na sociálnych sieťach, realitných portáloch často aj s platenou reklamou pre záujemcov z danej oblasti.

Ponuka je dôkladne sledovaná a nielej maklérom ale aj štatistickými nástrojmi pre zlepšenie zacielenia propagácie. Všetky zhliadnutia, odozvy a dohodnuté obhliatky sú konzultované s majiteľom nehnuteľnosti.

Pri predaji sme tí,  ktorí riešia všetky právne úkony. Klient je odbremenený od množstva povinností. Najlepšie využitie získaného času už však necháme na našich klientoch 🙂

Poraďte sa s odborníkmi. Je to naša práca.

Autor: Šimon Pažík

Mohlo by sa Vám páčiť